Legea Sănătății este depășită! Afirmația a fost făcută chiar de ministrul Sănătății care consideră că această lege trebuie schimbată.
Spitalele trebuie să rămână la Ministerul Sănătății
Nelu Tătaru consideră că unitățile medicale trebuie să rămână sub coordonare Ministerului Sănătății. Reacția ministrului vine după raportul privind Spitalul de Urgenţă din Suceava.
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru: “Ceea ce s-a întâmplat la Suceava trebuie să reprezinte o lecţie pentru noi toţi. După ridicarea stării de urgenţă, vom avea mult de lucru pentru reorganizarea şi eficientizarea sistemului sanitar. Consider că, pentru încă o perioadă, unităţile sanitare trebuie să rămână în coordonarea ministerului. Este nevoie şi de actualizarea Legii sănătăţii, pentru că actuala variantă este depăşită.”
Legea Sănătății este depășită!
În raport, situația din Suceava a fost prezentată ca inadecvată, necorespunzătoare, improvizată. Ministrul a ținut să precizeze că atâta timp cât vor exista manageri puși pe alte criteria decât cele medicale sau manageriale vor exista astfel de situații. Din păcate, în majoritatea unităților medicale managerii sunt încă numiți pe criterii politice. Până acum, în această criză a coronavirusului, trei mari spitale au avut nevoie de conducere militară ca să depășească problemele. Este vorba despre Spitalul Județean din Suceava, Spitalul Județean din Deva și cel din Focșani. Până astăzi, 14 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 16.247 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 9.053 au fost declarate vindecate și externate. Totodată, până acum, 1046 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au murit. La ATI, în acest moment, sunt internați 225 de pacienți.